Ana Sayfa > Öğrenci > Adnan Menderes Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri
Öğrenci

Adnan Menderes Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri

3 Nisan 2018 tarihinde paylaştı.

Söke İşletme Fakültesinde bir sene okuyup yatay geçiş ile Düzce YBS’ye geçen birisi olarak Adnan Menderes Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünden bahsedeceğim.

Yerleşke ve Söke İşletme Fakültesi

Söke İşletme Fakültesi

Adnan Menderes Üniversitesi YBS bölümü, merkez kampüste değil. Aydın’ın Söke ilçesinde Söke İşletme Fakültesinde yer alıyor. Fakülte orta büyüklükte tek bina halinde. Günümüzde ki Liseler gibi. Bir çok Liseden de küçük, bahçesi olsun binası olsun.

Benim okuduğum sene de İşletme Fakültesinin altına Mimarlık ve Tasarım Fakültesi yapılıyordu. 2017 öğretim yılı itibariyle de açılmış. YBS derslerinin bazılarını arkadaşlar o fakültede işliyorlarmış.

Yerleşke olarakta Merkeze oranla gelişmiş ve gelişmekteydi. Kafeler ve marketler vardı. Büyük bilindik market zincirlerinden de bir tane vardı o zamanlarda. (Buna o zaman şaşırmıştım.)

Söke Hakkında

Söke Şehir Merkezi

 

Üniversiteye kayıt için gittiğimde, Söke’nin girişiyle fakülteye kadarki yol alanıyla birlikte büyük bir şok yaşamıştım. Eski, gelişmemiş, soğuk gelmişti bana. Yani yanımda babam vardı, onun yanında bir şey de söyleyememiştim o şekil bir durumla karşılaştım yani.

Kayıttan sonra, okullar başladığı ilk zamanlarda kutu gibi, Kasaba gibi gelmişti bana Söke. Yapacak, yapılacak hiçbir şeyi yokmuş gibi. Kafe azlığı, yeme-içme yeri azlığı gibi. Gibi gibi gibi….

Ama sonra alışınca hoşuma gitmeye başlamıştı Söke. Kuşadası, Didim gibi çevre tatil yerlerine yakın olması dolmuş gibi küçük taşıtlarla da ucuz fiyata gidilebilmesi beni Söke’ye alıştırmaya başlamıştı. Arkadaşlarımla yaptığımız Dilek Yarımadası Milli Parkı bisiklet turu ve Davutlarda ki sevgi plajı gezisi halen aklımda.  Ama işte kendi haliyle Söke’ye alışmak biraz zaman alacak.

Söke Belediye Meydanı

YBS Bölümü Hakkında

Söke İşletme Fakültesi - Konferans Salonu

Bölüm kriteri olarak hocalardan başlayabilirim. Hocalar deneyimliydi. Mezun oldukları okullar vs. baktığım zaman değerli hocalardı.

Ders planları ADÜ’de işletme ağırlıklıydı. Ancak 3.sınıfa geçtiğinizde bilgisayar ağırlı dersler almaya başlıyorsunuz. Benim en çok canımı sıkan nokta, hatta yatay geçiş yapmamın temel nedenlerinden birisi sırf bizim ders kredisini (AKTS) tamamlamak için önlisanlara verilen Toplantı, sunum derslerini vermeleriydi. Hazırlık, İngilizce okumamıza rağmen, okuyanlarla birlikte Akademik İngilizce dersini vermeleriydi. Şuan YBS bölümünde karşılığı olmadığı için iki derste geçerli olmadı Düzce’de. Seçmeli derslerin zorla onu tercih edilebilmesi de vardı.

Bölümün yeni olmasından dolayı bu tür acemilikler vardı.

Ulaşım

Söke’yi güzel yapan şeylerden birisi ekonomiklik. Yeme-içme ve ulaşım bizim buralara göre (Batı Karadeniz) çok ucuzdu. Öğrenci için mükemmeldi. Esnaf öğrenci dostuydu.

Ulaşım dolmuşlarla 1.5 TL’ydi. 1 .5 TL’ye Sökeyi doluşuyorsun. Şehir Merkezinin dışında Novada AVM vardı oraya 1.5 TL’ye gitmek müthişti.

Söke, Aydın Büyükşehir Belediyesine bağlı olduğu için büyük belediye otobüsleriyle birlikte Aydın Merkezede ucuza gidebiliyordun. 403 direk otobandan gidiyor öğrenci 3 TL’ydi. 30 dk sürüyordu. 404 normal yoldan dolaşarak gidiyordu 1,5 saat sürüyordu.

Aydında gezilecek yerleri görmek için Aydın’da Ne Yapılmalı yazısını okuyabilirsiniz.

1+
FACEBOOK YORUMLARI
NEYAPILMALI YORUMLARI

Biliyorum sende birşeyler söylemek istiyorsun?