Ana Sayfa > Şehir > Aydın’da Ne Yapılmalı? (Kuşadası – Didim)
Şehir

Aydın’da Ne Yapılmalı? (Kuşadası – Didim)

27 Mart 2018 tarihinde paylaştı.

Aydın Ege’nin küçük ama şirin mi şirin bir şehri. Benim Aydın iliyle tanışmam üniversite sayesinde oldu. İlk başta sudan çıkan balık gibi alışamadım ama şimdilerde dönmeyi düşünmüyorum. Sıcacık insanları mis gibi doğası ve lezzetleri yemekleri ile Aydın da ne yapılmalı? nereleri görmeli ne yemeli ne içmeli sizler için derledim.

GÜVERCİNADA KALESİ

Aydının Kuşadası ilçesinde bulunan yarımada üzerine kurulmuş tarihi kale. Kale şimdilerde ziyarete açık gündüz saat 08:00 ile 17:00 arasında kaleyi ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

DİLEK YARIMADASI MİLLİ PARKI

Dilek Yarımadası Milli Parkı

 

Dilek yarımadası doğanın kendini canlı tuttuğu nadir yerlerden. Yarımadada çok sayıda koy, yürüyüş alanları ve birde kanyon mevcut. Eğer isterseniz yarımadaya girmeden günübirlik bisiklet kiralayabileceğiniz yerlerde var. Eğer şehrin kirli şamatasından uzak huzurlu bir gün geçirmek istiyorsanız yarımada tam size göre.

ZEUS MAĞARASI

Zeus Mağarası

 

Dilek yarımadasına girmeden sol tarafta bulunan Zeus mağarası yazın serinlemek için bire bir. Mağara ilk başta korkutmuyor değil ancak alıştıktan sonra keyif alacağınıza eminim.

ADALAND

Adaland

 

Kuşadası’nda bulunan Avrupa’nın en büyük aqua parkı. Adaland’da rafting, kaydıraklar, çocuk havuzu, dalga havuzu, jakuzi, tembel nehir, tramplen, tropikal kumsal gibi daha bir çok eğlence alanı var. Adaland’ın güncel fiyat listesi için  internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

TRALLES ANTİK KENTİ

Tralles Antik Kenti

 

Aydın il merkezine 1 km kadar uzaklıkta olan antik kentte, 1997 yılından itibaren arkeolojik kazılara başlanmış, Roma dönemine ait bir hamam, Hellenistik, Roma ve Bizans dönemlerinde kullanılmış bir Arsenal yapısı ve bir Bizans dini yapısı açığa çıkarılmıştır.

APOLLON TAPINAĞI

Apollon Tapınağı

 

Didim’de bulunan Apollan Tapınağı, Batı Anadolu kıyılarının en etkileyici bağımsız anıtı olarak kabul edilir. Tapınak Güney Denizi  ile Batı Anadolu kıyılarında kurulmuş Antik bir kent olarak bilinse de öyle değil sadece bir din merkezi olarak kurulmuştur. Tapınak diğer tarihi miraslara bakıldığında şuan ki durumu tarihçileri ve gelen misafirleri oldukça fazla şaşırtmaktadır.

AYDIN PLAJLAR

Plaj

 

Turistlerin Turizm çekiciliği açısından rağbet ettikleri plajlar; Pigale Plajı (Kuşadası), Kadınlar Denizi Plajı (Kuşadası), Güvercinada Plajı (Kuşadası), Yavansu ve Aslanburnu Plajı (Kuşadası), Güzelçamlı Plajı (Kuşadası), Altınkum Plajı (Didim), Tavşanburnu Plajı (Didim), Gevrek ve Akbük (Didim) plajlarıdır.

YEMEKLER

Zeytinyağlı Börülce – Kırlı Kızartması – Paşa Böreği – Kabak Tatlısı -Çingene Pilavı – Çine Köftesi – Eneş Kavurması

Zeytinyağlı Börülce Kırlı Kızartması Paşa Böreği Kabak Tatlısı Çingene Böreği Çine Köftesi Eneş Kavurması

2+
FACEBOOK YORUMLARI
NEYAPILMALI YORUMLARI

Biliyorum sende birşeyler söylemek istiyorsun?