Ana Sayfa > Bilgisayar > Bilgisayar Alırken Ne Yapılmalı?
Bilgisayar

Bilgisayar Alırken Ne Yapılmalı?

21 Mart 2018 tarihinde paylaştı.

Bilgisayar alırken dikkat edilecek hususlar vardır. Teknolojik bir cihaz alıyorsunuz. Kimisi bütçesine göreyi arar kimisi en mükemmeli.

Bilgisayar Alırken Altın Kural: Bütçe

Para

 

Altın kural. Ayağını yorganına göre uzat. Fiyat-performans bir bilgisayar mı istiyorsun? Sadece Performans mı? Şunu unutma en iyi bilgisayar diye bir şey yok. Kullanamacağın özelliklere fazladan para vermene gerek yok.

Hangi Profildesin

Bilgisayar Office

 

Oyuncu, İş-Eğitim, Normal kullanıcı? Bilgisayarı ne için alıyorsun? Onun riskini alarak karar ver. Oyuncu için kriter ekran kartı, işlemci uyumluluyken, iş için kullanacak kişinin kriteri işlem hızı ve batarya süresidir.

Rakamsal Değerlerin Büyüklüğüne Kapılma

İşlemci

 

Kağıt üzerinde yazılanlara aldanmayın. Rakamlar sizleri yanıltabilir. Zirve işlemci olarak gözüken Intel® Core™ i7’nin bazı işlemcileri Intel® Core™ i5’den kötü olabilir. Kendi aralarında nesil olarak seri numaralara ayrılıyor. Bir diğer rakamsal pazarlama türü de çekirdek sayısı. 8 çekirdekli, 4 çekirdekli. Bunlara da dikkat.

 

Ekran kartı konusun da var işlemcide ki gibi ayrışmalar. Ama en büyük yapılan hata yine rakamsal değere inanmak. 4GB Ekran Kartı başlıklı bir bilgisayar, 1 GB Ekran Kartlı’dan kötü olabilir. Yine ayrıntılara dikkat. GDDR5 GDRR4 gibi…

Performans İsteyenler İçin Püf Nokta

 

İşlemci muhakkak önemli. Ekran kartımızı da iyi aldık. Şimdi ne var sırada?

 

RAM VE HARD DİSK ÖZELLİKLERİ. Şimdi RAM bilgisayarların hızına doğrudan etki eder. Geçici bilgi depoluyor sonuçta, özelliği bu. RAM’de de MHz hızına bakalım. DDR4 1600MHz olsa süper olurdu herhalde 🙂

 

Hard Diskte SSD olmalı kesinlikle. Yada okuma hızı 7200rpm. Okuma/yazma değerlerine dikkat edelim.

Tabi şimdi Anakarttan bahsetmedim muhakkak işlemcisi, ekran kartı iyi olunca oda iyi olur diye. Anakartında özelliklerine bir göz gezdirin derim. Laptop aldınız mesela. 8 GB RAM’i var bilgisayarın. Anakart 16 GB’a kadar destekliyor. Sonradan ilave 8 GB daha ekleyebilirsiniz.

Kasa ve Ağırlık

Macbook Pro

 

Daha çok Laptop alacakları ilgilendirir bu kriter. Metal alaşımlı mı, karbon alaşımlı mı plastik alaşımlı mı? Ekran açıp kapanma çıtası nasıl? gibi sorular.

 

Ağırlıkta önemli bir husus. Normal iş için bir bilgisayar alıp çok ağır, çok büyük bu bilgisayar değiştirecem diyen arkadaşlar tanıyorum.

1+
FACEBOOK YORUMLARI
NEYAPILMALI YORUMLARI

Biliyorum sende birşeyler söylemek istiyorsun?