Ana Sayfa > Şehir > Bir Günde Gaziantep’te Ne Yapılmalı?
Şehir

Bir Günde Gaziantep’te Ne Yapılmalı?

15 Mart 2018 tarihinde paylaştı.

Ve Gaziantep’deyiz. Bir günde Antepte neler yapılır, nereler gezilir neler yenir bir Antepli olarak sizler için derledim. Hazır iseniz Gaziantep turumuz başlıyor.

Güne Başlayış: Nohut Dürüm

Nohut Dürüm

Sabahtan başladınız ve kahvaltı yapmadınız o zaman nohut dürüm tam size göre Gaziantep e özgü olan nohut dürümüz yemeden başlamayın derim..

Gaziantep Kalesi

Gaziantep Kalesi

 

Karnımızı doyurduk şimdi gezmeye başlayabiliriz .İlk sıraya Gaziantep kalesini koymak sanırım yanlış olmaz. Şehrin merkezinde bir tepe üzerine kurulu olan Gaziantep kalesi hemen dikkati çekmektedir. Kale, günümüzde “Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoraması Müzesi” olarak kullanılmaktadır.

Tarihi Gaziantep Evleri

Tarihi Gaziantep Evleri

 

Bir sonraki durağımız Tarihi Gaziantep evleri. Kendine özgü mimarisi ile Gaziantep evleri tam bir yaşayan tarih örneğidir. Gaziantepte bir çok yerde rastlayabileceğiniz Gaziantep evleri bizleri adeta tarihin sayfalarında geziye çıkartıyor.

Bakırcılar Çarşısı

Bakırcılar Çarşısı

Şimdi de Bakırcılar çarşısındayız. Zamanın şehir gürültüsüne göğüs geren ustaların çekiç sesleri bakırı sanata dönüştürüyor. Gaziantep den geriye bir hatıra kalsın istiyor iseniz el emeği bakır işlemer tam size göre..

Gaziantep Hayvanat Bahçesi

Gaziantep Hayvanat Bahçesi

Gaziantepe geldik Türkiye’nin en büyük hayvanat bahçesini görmemek olmaz 1000 dönümlük alana kurulmuş Türkiye’nin ve Ortadoğu’nun alan olarak birinci, Dünya’nın üçüncü, Avrupa’nın ikinci en büyük hayvanat bahçesi. Gaziantep Hayvanat Bahçesi, 90 türden 3.720 hayvan barındıran bir kuş kafesi, 74 türden 2950 hayvana ev sahipliği yapan bir akvaryumu, 10 türden 64 hayvanı barındıran bir maymun evi, timsah ve yılanlardan oluşan bir sürüngen evi ve diğer hayvanlar için ayrılmış özel bölümleri bünyesinde barındırır.

Rumkale

Rumkale

 

Hayvanat bahçesinde şöyle bir tur attıktan sonra Rumkaleyi görmeden gitmeyin derim. Gaziantep’in Nizip ilçesi sınırları Kamışlı köyü içinde bulunan ve günümüzde Birecik Barajı gölünün oluşmasıyla doğmuş bir yarımadada yer alan tarihi kale. Rumkale de ada etrafını gezebiliceğiniz vapur seferleri de mevcut.

 

Sanırım bugün yeterince gezdik tozduk eeee haliyle acıktık. Gaziantepe gelip de aç gitmek olmaz. Burada seçim tamamen sizin damak tadınıza göre. Ben size güzel bir menü yapayım 🙂

 

Gaziantep Lahmacunu Patlıcan Kebap Gaziantep Baklavası

 

Öğlen yemeğimiz de Kebap söyleyelim. Kebap hazırlanırken önden birtane de Lahmacun fena olmaz. Boşuna beklemeyelim 🙂 Antep lahmacunu bir başkadır. Makine yapımı Lahmucana benzemez. Lahmacunumuzu yedik, kebapımız da yedik. Üstüne tatlı. Meşhur Antep Baklavamız.

 

Yedik içtik, gezdik yediklerimizi erittik akşam oldu. Akşamki menümüz de kuzu şiş ve patlıcan kebap. Üstüne antep fıstıklı kadayıfımız.

5+
FACEBOOK YORUMLARI
NEYAPILMALI YORUMLARI

Yorumlar (1 Yorum)

  • Nur Sena Kuş

    Antep’e gelmiş kadar oldum, çok zevkli yazıydı. Yanlız bu saatte okuduğuma pişman oldum. Yemekler, tatlılar.. Bir nohut dürüm resimde garibime gitti. O kadar lezzetli mi güne onunla başlanacak kadar?

    0
    15 Mart 2018 22:57 Cevapla

Biliyorum sende birşeyler söylemek istiyorsun?