Ana Sayfa > Yaşam > Burun Ameliyatı Sonrası Ne Yapılmalı ?
Yaşam

Burun Ameliyatı Sonrası Ne Yapılmalı ?

25 Mart 2018 tarihinde paylaştı.

Yaklaşık 1.5 sene önce burun ameliyatı geçirdim.Bu yazımda  Burun ameliyatı neden oldum ? Olacaklara tavsiyelerim nelerdir ? Ameliyattan sonra burnumu nasıl korudum ? bunlardan bahsedeceğim. Ameliyatı Bolu İzzet Baysal Devlet Hastanesi Köroğlu Şubesinde İbrahim hoca tarafından oldum şu an da tayin olmuş başarılı bir doktordu. Hemen ameliyatta ve sonrasında neler yaşadım bunlara geçeyim.

 Ameliyatta Neler Yaşadım

Ameliyat 3.30 saat sürdü ve sorunsuz bir ameliyattı başarılı geçti. Lokal anestezi olmadım geneldi. Uyandığımda odadaydım ve ağrım yoktu. Burnumda yüzümde şişte yoktu. Fakat 1-2 saat sonra şişmeye başladı. Ve her geçen saat de şiş artıyordu. Ağrı çok fazla yoktu zaten devamlı ağrı kesici veriyorlar ve hemşireler gayet ilgiliydi. O gece hastanede kaldım sabaha kadar buz uygulandı yüzüme ama yinede bayağı şişmişti.  Yarısı gün taburcu oldum  ve hastaneden çıktım. Yüzüme bir hafta boyunca buz uyguladım diyebilirim.

 

Şişlikler o kadar kolay inmiyor onu söyleyeyim. İlk bir ay burnunuza hafif dahi olsa darbe almamaya çalışın çünkü ilk zamanlar küçük darbeler bile burnunuzun şeklini bozabilir. Tamponlara gelecek olursak plastik tampon koyuyorlar eskiden bez koyuyorlarmış acısını tahmin etmek bile istemiyorum. Tamponlar burnunuzda 1 hafta kadar duruyor daha sonra herhangi bir  hastanede aldırabilirsiniz.

 

Tabi bu alım süresi kişiden kişiye ve ameliyatın zorluğuna göre değişiyor 3-4 günde alınanlarda varmış . Uzun süreli korumaya gelecek olursak ilk bir sene sert darbelerden korumamız gerekiyor burnumuzu.  Kanama oluyor mu peki sorusuna kanama tamponları aldıktan sonra az bişi oldu. Birde tam bir sene geçtikten sonra çok üzüldüğüm  zamanlarım olmuştu 2 gün ara ara kanamıştı ama oda ameliyatla ilgili bir sorun değildi tamamen kişisel. Başka öğütlere gelecek olursak ilk 2-3 hafta sıcak şeyler yemeyin içmeyin burnunuza buhar gelmesin kanatabilir. Zaten ilk günler katı şeyler yiyemiyorsunuz dudaklarınız hep kuru olacak çünkü burnunuz tıkalı oluyor.

 

Kesinlikle pişman değilim burnum aşırı yamuktu benim ve ciddi anlamda nefes problemi çekiyordum. Dünya varmış dediğim günü daha dün gibi hatırlıyorum. Bu kadar tavsiye yeterli Allaha emanet olun kalın sağlıcakla…

 

 

 

0
FACEBOOK YORUMLARI
NEYAPILMALI YORUMLARI

Biliyorum sende birşeyler söylemek istiyorsun?