Ana Sayfa > Yaşam > Emar Çekilirken Ne Yapılmalı?
Yaşam

Emar Çekilirken Ne Yapılmalı?

17 Mart 2018 tarihinde paylaştı.

Sağlık sektörünün son yıllardaki hızlı gelişmesiyle artık emar olmayan hastane neredeyse yoktur. Emar hem zararlı ışınlar içermemesi hemde işlem sonrası hastanın normal hayatına devam etmesiyle son zamanlarda oldukça tercih edilmektedir.

Peki emar çekilirken ne yapılmalı bu konuda sizlere yardımcı olmaya çalışacağım.

1.RANDEVU VE GÜVENLİK FORMU

Öncelikle size verilen emar istem formunu üzerinde herhangi bir oynama yapmadan emar sekreterliğine vermelisiniz.Burada size emarı çektireceğiniz tarih ve gün hakkında bilgi verilecektir.Tarih ve saati aldıktan sonra size doldurmanız için bir form verilecektir. Bu formu gelmeden önce mutlaka doldurmalı üzerindeki soruları cevaplandırmalısınız.

2.KİMLER EMARA GİREMEZ ?

EMAR (MR)

 

Emar yüksek manyetik alana sahip olması nedeniyle metale oldukça duyarlıdır. Emar çekim odasına girmeden önce üzerinizde çok küçük de olsa herhangi bir metal eşya olmamalıdır (cep telefonu, banka kartı ,anahtar, çakı, çakmak ,toka vb.).Bunun dışında kalp pili, kalp kapakçığı, metal implant, kohlear implant, anevrizma klipsleri ve göz içi yaban cisim olan hastalarda kesinlikle emara giremez.

3.HAZIRLIK

MR için ekstra bir hazırlığa gerek yoktur. Aksine bir uyarı yapılmadıkça hasta yemeklerini yiyip ilaçlarını alarak gelebilir. Hastanın MR çekimi için tıbbi geçmişi ile ilgili bir form doldurması gerekmektedir. Ayrıca hasta üzerinde bulunan manyetik alandan etkilenecek, saat, kredi kartı, metal eşya vs. malzemeleri MR odasına girmeden önce çıkarmak zorundadır. Eğer mesane doluysa aksi söylenmedikçe çekim öncesi idrarını yapmasında bir sakınca yoktur.

 

İnceleme süresi genellikle 15-45 dakika arasında sürmektedir. Bu süre içinde hastadan hareketsiz kalması istenecektir. En küçük bir hareketin görüntülerde bozulmaya neden olacağı da hasta tarafından bilinmelidir. Bazı durumlarda görüntü kalitesini iyileştirmek ve tanının güvenliğini artırmak için özel tasarlanmış MR kontrast ajanlar enjekte edilebilir. Bu ilaçlar MR görüntülerinin detaylarını netleştirmeye yardımcı olacaktır.

4.İŞLEM SÜRECİ

EMAR (MR) MAKİNE

 

Herşey tamam ve çekim günü geldi. Emara girmeden önce ilgili personel tarafından hazırlığınız yapıldı cihazın bulunduğu çekim odasına girdiniz. Burada çekilecek organa göre coil denilen emar sargıları kullanılabilir. İçerde genellikle sırt üstü yatar pozisyonda olacaksınız. Çekime başlamadan önce mutlaka personelden kulaklık ve iletişim butonu istemelisiniz. Kulaklık içerde oluşan yüksek sesten dolayı olası işitme kaybını önleyecektir. İletişim butonu ise içerde oluşacak herhangi istenmeyen durumda personel tarafından iletişime geçmenizi sağlayacaktır.

 

Emar ile ilgili aklınıza takılan herhangi bir soru varsa bu konu altına yorum yaparak sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

1+
FACEBOOK YORUMLARI
NEYAPILMALI YORUMLARI

Biliyorum sende birşeyler söylemek istiyorsun?