Ana Sayfa > Yaşam > Epilepsi Nöbeti Geçiren Hastaya Ne Yapılabilir?
Yaşam

Epilepsi Nöbeti Geçiren Hastaya Ne Yapılabilir?

7 Mayıs 2018 tarihinde paylaştı.

Epilepsi nöbetini daha önce duymayanımız yoktur. Ama hakkında pek doğru bilgimiz olduğu da söylenemez. Bu yazımız da nöbet geçiren birini gördüğümüzde neler yapmalıyız bunlara değineceğim.  Öncesinde epilepsi nöbeti nedir buna bakalım.

Epilepsi Nöbeti Nedir?

Epileptik nöbet beyin hücrelerinde geçici anormal elektrik yayılması sonucu ortaya çıkan bir klinik bozukluktur. Aynı zaman da yaygın bir hastalıktır. Hastada belli bir süreye sınırlı olarak , bilinç, davranış, duygu, hareket veya algılama fonksiyonlarına ilişkin bozukluk görülmesidir. Nöbet parsiyel  (fokal) ve jenaralize olmak üzere iki ana gruba ayrılmaktadır.

Epilepsi Hastası

 

İlk Anda Ne Yapılmalı

İlk defa epilepsi nöbeti geçiren birini görüyorsak önceliğimiz sakin ve soğukkanlı olmak olacak . Bu davranış epilepsi nöbeti geçiren kişiye daha doğru müdahale etmemizi sağlayacaktır. Bilgimiz yoksa hastaya müdahale etmek yerine yardım çağırmak daha doğru olacaktır.

 

Nasıl Müdahale EdilmeliEpilepsi Nöbeti

Hastanın titremesi kesinlikle engellenmemeli. Bu hastanın felç kalma gibi daha büyük hastalıklarına yol açabilir. Ama hastanın daha az zarar görmesi için hastayı çevresinde var olan ucu sivri ve sert eşyalardan uzaklaştırarak hastanın güvenliğini sağlayıp, nöbet sırasında başını sert zemine çarpması engellenmeli. Kravat, kemer gibi hastayı sıkacak giysiler varsa gevşetilip, başını bir tarafa doğru çevirerek tükürüğünün dışarı akması sağlanmalı. Nöbet sırasında ağzına sert bir cisim sokmaya ve çene kilitlenmişse açmaya çalışılmamalı. Ağızdan herhangi bir ilaç, yiyecek ve ya su verilmemeli. Soğan, kolonya benzeri şeyler de koklatılmamalı.

Epilepsi Nöbeti Sonrası Ne Yapılabilir ?

Nöbet sona erdiğinde kişiye güven vermeniz ve sakin olmanız gerekiyor. Kişinin korkmaması bir diğer önceliğimiz olmalı. Nöbetten sonrada engelleyici hareketlerden kaçınmak gerekir. Sadece kişi can güvenliğini tehlikeye atacak bir davranışta bulunmak istiyorsa sakin ve nazik bir tavırla engel olunmalı. Kişi iyi dahi olsa bir sağlık personeline muhakkak gösterilmeli.

Nöbet hakkında verebileceğiniz bütün bilgilerin hem hastaya, hem de doktora yardımcı olacağını unutmayınız! Bu yüzden doğru bilgi verme konusunda hassas davranınız.

0
FACEBOOK YORUMLARI
NEYAPILMALI YORUMLARI

Biliyorum sende birşeyler söylemek istiyorsun?