Ana Sayfa > Sosyal > FOMO Nedir? Fomo Pazarlama Çalışmaları
Sosyal

FOMO Nedir? Fomo Pazarlama Çalışmaları

13 Haziran 2018 tarihinde paylaştı.

FOMO, sosyal medyanın hayatımıza bu denli yerleşmesi ile birlikte giren olan biteni kaçırma korkusu anlamına gelen endişe durumunu ifade ediyor. Diğer insanların hayatı bizden daha kaliteli, daha değişik yaşadığını algıladığımızda güvensizlik hissine kapılmak FOMO’nun satın alma davranışını derinden etkileyebileceğini yapılan araştırmalar gösteriyor.

FOMO dijital pazarlamasına baktığımızda başarılı olmasında ve pazarlamacıların radarına girmesinde bazı ilkeler ve etkenler var.

Bunlar: Kıtlık İlkesi, Sosyal Kanıt ve Ayrıcalıklı Hissettirme.

Kıtlık İlkesi: Kısaca, sınırlı sayıdaki ve yalnızca belirli süre satışta olan ürünleri satın almaya daha fazla güdülenme diyebiliriz. Son x adet ürün, bu fiyata son x ürün, butiğin kapanmasına son x saat gibi aciliyet fikrinden yararlanmak pazarlamacılar için taktik haline gelmiştir.

Sosyal Kanıt: İnsanın etrafındaki bulunduğu çevre ile aynı veya benzer şekilde davranma ve kanıtlama eğilimine girmesidir. Popüler diziler, yeni çıkan müzikler, derbi maçları, sosyal medya olayları gibi konulardan bahsederken konuşmanın bir parçası olmak ve geri kalmama isteme durumudur.

Ayrıcalıklı Hissettirme: İnsanların kendini özel, ayrıcalıklı olarak hissetmesi ona özel ürün ve hizmetlerin sunulmasından hoşlanırlar.  Hizmetin kendilerine özgü verilmesi veya özel ödüller, sadakat programları (bankaların verdikleri teşvikler) kendilerini ayrıcalıklı hissetmesine neden olur.

FOMO Pazarlama Çalışmalarına Örnekler

Telefon üreticileri her yıl bir amiral gemisi ünvanını alan tepe modeli çıkarıyor. Bu ürünlerini mobil dünya kongrelerinde veya kendilerine özgü etkinliklerle duyuruyorlar. Genelde, duyurudan sonraki gün ön sipariş ile satışa açıyorlar. Ön sipariş ile satışa çıktığı gün haberlerde ürünün bir saat içerisinde tükendiğini, ilginin çok yüksek olduğundan bahseden haber başlıklarını görüyoruz. Bu bir kıtlık ilkesi stratejisidir. Bilinçli olarak ön siparişe az stok verilip veya bilinçli olarak stoklar bitirilip yayından kaldırılıyor. Daha sonrasında normal satışa sunulduğunda mağazalarının önünde (Centerlarda) telefon satın almak için kuyrukların oluştuklarını görüyoruz.

Telefon Fomo

Tüm dünyada futbol liglerinde derbi maçlarının milyonlar tarafından, futbolla ilgisiz insanların kaptanlarını bile tanımadığı takımı izlemesi sosyal kanıtın bir göstergesi. Ertesi gün işte, okulda veya herhangi bir ortamda yapılacak sohbetlere Fransız kalmamak istemesinden ötürüdür bu davranış. Günümüzde NetFlix bu pazarlamayı çok güzel kullanmakta. Son zamanların Game of Thrones, Narcos gibi popüler dizilerinden bahsetmek, geri kalmamak istiyor insanlar.

Gmail Fomo

Hotmail, 1995 yılında kurulan e-posta servisi. Microsoft’un mesajlaşma programı MSN sayesinde mail kullanmayan insanların bile Hotmail hesabı vardı. Gmail ise 2014 yılında sunuldu. O da Google’ın e-posta servisi. Gmail ilk sunulduğu zaman yalnızca bir arkadaşınızın davetiyesi ile üye olabiliyordunuz. Onun size referans olabilmesiyle e-posta adresinizi açabiliyordunuz. Bu durum markanın yarattığı ayrıcalık hissi popüler ve trend olmasına yol açtı. Birilerine adin@gmail.com olarak mail göndermek o dönem özel ayrıcalıklı hissettirdi.

0
FACEBOOK YORUMLARI
NEYAPILMALI YORUMLARI

Biliyorum sende birşeyler söylemek istiyorsun?