Ana Sayfa > Şehir > Karabük / Safranbolu’da Ne Yapılmalı?
Şehir

Karabük / Safranbolu’da Ne Yapılmalı?

20 Mart 2018 tarihinde paylaştı.

Karabük’e veya Safranbolu’ya gelmek isteyen, Karabük’te gezilecek yerleri merak edenler için güzel bir yazı sizleri bekliyor. Doğup, büyüdüğüm şehri güzel anlatmaya çalışacağım.

Öncellikle şunu belirtelim. Karabük bir il. Zonguldak’ın veya Safranbolu’nun bir ilçesi değil. 1995’te Türkiye’nin 78. ili oldu.

Karabük ilçeleriyle güzel. Gezintiye başlayalım.

Eski Çarşı

Safranbolu Eski Çarşı

Safranbolu’nun eski çarşısı. Safranbolu evleri ve konakları eşliğinde eski çarşı sizleri karşılayacak. Kafanızı çevirdiğiniz her yerde bir yapıt göreceksiniz. Sırayla eski çarşıda ki yerleri gezmeye başlayalım.

Safranbolu Evleri

Tarihi Arasta Çarşısı ve Kunduracılar Çarşısı

Kunduracılar Çarşısı

Birbirine yakın iki çarşı ile gezmeye başlayalım. Hediyelik eşyalar alabileceğiniz, el işi ürünlerinin çok olduğu bir çarşı. Hanımlar için çok iyi ama biz erkekler daralıyoruz böyle yerlerde. Bizlerde Tarihi Arasta çarşısında oturalım. Közde güzel bir Türk Kahvesi içelim.

Arasta Çarşısı

Hıdırlık Tepesi

Eski Çarşı’da gezmeye devam. Tüm Safranbolu’yu bir arada görebileceğiniz, oturup bir şeyler yiyip içeceğiniz güzel bir alan. Harika fotoğraflar çekeceğinizden şüphem yok 🙂 Bu manzara eşliğinde meşhur Safranbolu Bağlar Gazozuda fena olmazdı hani.

Safranbolu Hıdırlık

Safranbolu Kent Tarihi Müzesi

Kent Tarihi Müzesi-Eski Hükümet Konağı. Safranbolu’nun tarihi, kültürel yapısını öğrenebileceğiniz güzel bir müze. Hükümet konağının bahçesinde ise Anadolu’nun ilk saat kulesi yer alıyor.

 

Safranbolu Hükümet Konağı

 

Kaymakamlar Gezi Evi ve Cinci Hanı ve Hamamı’da Eski Çarşıda gezebileceğiniz diğer yerler.

Eski çarşıdan çıkıyoruz artık. Biraz daha yukarılar doğru.

Bu gezeceğiniz 3 alanda birbirine çok yakın konumda, yan yanalar diyebiliriz.

 

İnce Kaya Su Kemeri

İnce Kaya Su Kemeri

Suyu karşı tarafa taşımak için kullanılmış bir yapıt. 6 adet kemerden oluşuyor. 30 metre yüksekliği var. Buradan geçmek çok zor. Küçükken geçmiştim ama son gittiğimde cesaret edemediğimi hatırlıyorum 🙂

 

Tokatlı Kanyonu

Tokatlı Kanyonu

İnce Kaya Su Kemerine çok yakın olan Nehir boyunca yapacağınız şahane bir yürüyüş yolu sizi bekliyor. Safranbolu’nun doğal güzelliklerini şelalerin su sesleri ve kuş cıvıltılarıyla seveceksiniz.

 

Kristal Teras

Kristal Teras

Tokatlı Kanyonu’nun üstüne yapılmış, dolayısıyla da Kanyonu izleyebileeğiniz, yerden 80 metre yükseklikte yapılmış Kristal Teras. Uçurumun kenarına yapılmasından ötürü üstüne çıkmak biraz tereddütlü oluyor ama cesaretinizi toplayıp çıkıyorsunuz. Fotoğraf çekilmek ve çekmek için şahane bir mekan.

 

Bulak Mencilis Mağarası

Bulak Mencilis Mağarası

 

Yukarıdan 3 yer birbirlerine yakın olmasından dolayı gezmek için çok iyiydi. Bu mağarayı görebilmek için uzaklaşıyoruz. Bulak Köyü’ne gidiyoruz.

Türkiye’nin en uzun 5. mağarasıdır. Mağarada, damlataş oluşumlardan sarkıt, dikit, sütun, perde ve duvar örnekleri bolca bulunur. İçinden akan dere mağarada çok sayıda kapalı sifon ve göl oluşturur.

 

Bulak Mencilis Mağarası

 

Safranbolu’daki gezintimizi bitiriyoruz. Karabük’ün ilçelerine bağlı yerler var. Özellikle aşağıda listenen iki yere doğa severler bayılacaklar.

 

Baklabostan Şelalesi

Baklabostan Şelalesi

 

Karabük’e 17 km, Safranbolu’ya 25 km mesafede bulunan bu şelale. Oksijenini tüm benliğinizde hissederken, suyun akustiğini dinleyeceğiniz çok güzel bir alan. Doğa harikası.

 

7-)Konarı Kanyonu

Serdar Kılıç’ın Doğadaki İnsan programında öve öve biteremediği yere Konarı Kanyonu’na geldik. Çok şahane görünüyor değil mi?

Gittiğinizde ne yemelisiniz?

Eski çarşıda Fırında çıkan meşhur cimitsiz Safranbolu Simidini, Kuyu Kebabını, Bükmesini, Özel Ev Baklavasını tatmalısınız.

Vee tabiki Safranbolu Lokumunu.

Safranbolu Lokumu Safranlı

Fotoğraflar internet alıntılanmıştır.Resim sahiplerinin ellerine sağlık.

4+
FACEBOOK YORUMLARI
NEYAPILMALI YORUMLARI

Yorumlar (3 Yorum)

 • Nihan

  Ben Samsunda okurken yurtta oda arkadaşım Safranboluluydu. Lokum getirmişti karışık. Garibim nerden getirdi ondan sonra 4 sene boyunca istemiştik ondan. Bu resimde attığınız Safranlı olanı daha lezzetli gelmişti bize. Ne garip, anılarımı pekiştiştirdiniz 🙂

  0
  25 Mart 2018 14:07 Cevapla
  • hgtucel

   Evet biz Safranboluların gittiğimiz yere getirdiğimiz şeylerden bir tanesi Lokumdur. Bende Aydında okurken oda arkadaşıma getiriyordum 🙂

   0
   25 Mart 2018 20:40 Cevapla
 • Yenice şeker kanyonundan bahsetmemişsiniz

  1+
  10 Nisan 2018 16:07 Cevapla

Biliyorum sende birşeyler söylemek istiyorsun?