Ana Sayfa > Otomobil > Otomatik Vites Kullanmanın Püf Noktaları
Otomobil

Otomatik Vites Kullanmanın Püf Noktaları

1 Aralık 2017 tarihinde paylaştı.

2015 yılında otomatik vites araba aldığımızda araştırdığım ilk noktalardan bir tanesi otomatik vitesin kullanma tekniğini araştırmaktı. Araştırırken öğrendim ki bu teknikler şanzımanın ömrünü artırmasından tutun yakıt tasarrufuna kadar avantajlar sağlıyor.

Otomatik Vites için Servis görevlilerinden aldığım ve Google Amcadan öğrendiğim püf noktalar

Peugeot 3008 Otomatik Vites

İlk Önce El Freni Ondan Sonra P

Otomatik vites aracımızı park edeceğimiz zaman ilkönce el frenini çekiyoruz. Ondan sonra vitesi P konumuna getiriyoruz.Bu şekilde aracın ağırlığını şanzımanın üzerine binmemiş oluyor. Özellikle bu işlemi çok eğimli (bayır) yerlere aracı park ederken mutlaka yapmalıyız.

Şanzıman Soğukken Gaza Fazla Yüklenmeyin

Özellikle kış aylarında şanzıman soğukken (motor sıcaklığını baz alabiliriz) ani hızlanış yapılmamalı. Vites otomatik değiştiği için insan ister istemez gaz pedalına fazla yükleniyor.

N (BOŞ) Konum Karmaşası

Araç hareket halindeyken N (Boş) konuma alınmaz.  Bu şanzıman için zararlıdır. Yakıt tasarrufu için bir çok insan düşünür ama zaten gaza basmadığınız sürece yakıt harcamaz. (Bunu yol bilgisayarında anlık tüketimde de görebilirsiniz.)

Peki kırmızı ışıklarda ne yapılmalı?

Bu servis danışmanları ve forumlar da da tartışma konusu. İkilemler var. Start & Stop özelliği olan arabalar için herhangi bir işleme gerek yok. O kendisi uyku moduna alıyor zaten motoru. Start & Stop özelliği olmayan araçlar için ise şu sonuca vardım.

60sn gibi süreli kırmızı ışıklarda N konumuna almak mantıklı. Ama kısa süreliler için gerek yok.

 

1+
FACEBOOK YORUMLARI
NEYAPILMALI YORUMLARI

Biliyorum sende birşeyler söylemek istiyorsun?