Ana Sayfa > Teknoloji > Prompter Nedir? Nasıl Çalışır?
Teknoloji

Prompter Nedir? Nasıl Çalışır?

4 Haziran 2018 tarihinde paylaştı.

Prompter cihazının (Türkçe karşılığı Elektronik Suflör) ne olduğuna, nasıl çalıştığına bir bakalım.

Prompter Nedir?

Prompter

Bir topluluğa seslenirken (siyasi liderlerin mitingi gibi) yada haber sunucularının haber akışını sunarken karşılarındaki ekrandan metinlerin akması veya değişmesidir. Elektronik slayt makinesidir.

Prompter’in yani slayt cihazının asıl özelliği seyirciye kapalı, konuşmacıya açık şekilde konumlandırılmasıdır. Yani biz seyircilerin göremediği, kadrana girmeyen yere konumlandırılmasıdır.

 

Prompter Cihazı Nasıl Çalışır?

Prompter Konferans

Öncesinde hazır olan yazılı metinler, arka planda bulunanan kişiler tarafından kumanda ile slayt vari şekilde konuşma akışı değiştirilir. Metinler dikkatle kontrol edilir, çünkü konuşmacı gülünç duruma düşebilir.

Genellikle cihaz iki taraflı yerleştirilir. Konuşmacının haraket edileceği düşünülerek (siyasi liderleri düşünün) sağa ve sola konumlandırılarak konuşma akışı kolaylaştırılır.

Cihazın çalışma mantığına bakıldığında konuşmacının akıcı bir şekilde konuşmasını sağlıyor. Bu yönden bakıldığı zaman konuşmacının değil, konuşma metnini hazırlayan kişinin aslında değerli olduğu yorumu ortaya çıkıyor.

Nasıl Ortaya Çıktı?

Opera ve tiyatro oyunlarının bitiş sürelerine ve sıradaki oyuna ne kadar kaldığını izleyicilerin göremediği yerden gösteren süflor adı verilen kişiler vardı. Burdan yola çıkıp geliştirerek, bu cihazı geliştirdiler.

2+
FACEBOOK YORUMLARI
NEYAPILMALI YORUMLARI

Biliyorum sende birşeyler söylemek istiyorsun?