Ana Sayfa > Mobil Dünya > Telefon Sarj Süresini Uzatmak İçin Ne Yapılmalı?
Mobil Dünya

Telefon Sarj Süresini Uzatmak İçin Ne Yapılmalı?

12 Mart 2018 tarihinde paylaştı.

Telefon sarj süresini uzatmak, daha verimli kullanmak ve bize gün sonunda yetecek şekilde bırakmak bizim elimizde. Bazı püf noktalar var.

Kullanmadığınız Uygulamaları Silin.

 

Kullanmadığınız veya kullanma düzeyiniz düşük uygulamaları silin. Uygulamaları kullanmasanızda arka planda işlem yapabilir. Misal örnek vereyim. Uygulamanın yeni bir sürümü gelmiştir. Bunu arkaplanda her gün kontrolünü yapabilir. Bu kontrolü yapmak içinde küçükte olsa güç harcayabilir.
Eğer hiç kullanmıyorsanız yüklü olarak gelen Google Kitaplar, Google Müzikler gibi uygulamaları devre dışı bırakabilirsiniz.
Diğer Samsung dışı telefonlarda var mı bilmiyorum. Galaxy S6 telefonumda bana kullanmadığım uygulamaları gösteriyor ve pile etkisini yüzde olarak gösteriyordu.

 

Popüler Uygulamaları Tarayıcıdan Açın.

Facebook Mobil Uygulama

 

En çok pil tüketen uygulamalar istatistikleri açıklandığında facebook, instagram gibi uygulamalar üst sıralarda yer alıyor. Facebook’u yüklemekte yetmiyor yanında Facebook Messenger, Facebook sayfa yöneticisi gibi uygulamlarıda ilave kuruyoruz.

Eğer sizde ben gibi sadece Facebook’a aşağı yukarı yapıp çıkıyor, fazla vakit harcamıyorsanız web tarayıcı üzerinden Facebook’a girin. Facebook’un mobil tasarımı uygulamasından farksız. Sarj konusunda beya tasarruf etmiş olacaksınız.

*** Facebook mesajları mobilde engelleyip, Facebook Messengeri kurdurmayı istiyor ve gelen özel mesajları okuyamıyorsunuz. Opera tarayıcısı bu durumu çözmüş. Facebook Messengeri kurmanıza gerek kalmıyor. İki uygulamadan kârınız oluyor.

Ayda Bir Batarya Kalibrasyonu Yapın.

Telefonunuzun işletim sistemi ile batarya arasındaki uyumuna kalibrasyon denir. Yani, bataryanız henüz tam boşalmadığında (örneğin %6-7 kaldığında)cihazınız bataryanızın tükendiğini, %0-1 kaldığını zannetmeye başlar ve kendini kapatır.

İşte bu tür durumlarda ve telefon sarj süresini uzatmak için batarya kalibrasyonu yapılması gerekir.

Batarya Kalibrasyonu Nasıl Yapılır? başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

Kullanmadığınız Zaman Güç Tasarruf Modu

Gece gibi uyurken kullanmadığınız zamanlarda güç tasarruf modunu açarak arkadaki işlemleri kısıtlayıp bataryadan o gün icin daha fazla verim alabilirsiniz.

Sabit Ortamlarda Otomatik Parlaklığı Kapatın.

Oda, ofis gibi sabit kapalı ortamlarda otomatik parlaklığı devre dışı bırakın. Cihaz boşuna parlaklığı ayarlamaya çalışıp güç tüketmesin.

Beyaz Renkli Arkaplanlardan Uzak Durun.

Telefon Beyaz Renkli Arka Plan

 

PhoneArena sitesinin yaptığı teste göre AMOLED ekranlı telefonlarda en fazla beyaz renge yakın arkaplanlar güç tüketiyor. En az güç tüketimi ise siyah arkaplanlarda görülüyor. Buradan siyaha yakın arkaplanlar kullanmamızın daha avantajlı olduğu ortaya çıkıyor.

Uygulamaların Gece Modlarını Aktif Edin.

Twitter Gece Modu

 

Gece modunu destekleyen uygulamalar, Örnegin Twitter. Gece modunu aktif ederek pilden tasarruf edebilirsiniz. Siz ellemeden otomatik saatte göre uygulamayı siyah temaya çeviriyor. Beyaz arkaplanlar, ışıksız ortamda daha çok parlak gösteriyor ve pil tüketiyor..

3+
FACEBOOK YORUMLARI
NEYAPILMALI YORUMLARI

Biliyorum sende birşeyler söylemek istiyorsun?