Ana Sayfa > Öğrenci > Üniversiteyi Yeni Kazanan Öğrencinin Yapması Gereken 5 Şey
Öğrenci

Üniversiteyi Yeni Kazanan Öğrencinin Yapması Gereken 5 Şey

25 Mart 2018 tarihinde paylaştı.

Bunun için önce üniversiteyi kazanmak lazım tabi. O sınav yoğunluğunu hallettim üniversiteye kapak attım derken başınıza geleceklerden de bir habersiniz tabi. Etrafınızda ki herkes bak okuyacaksan bu şehirde okuyacaksın diye konuşurken siz puanınızın yettiği tüm şehirleri zaten yazmışsınızdır.

Bana sorarsanız şehrin pekte önemi yok aslında. Eğer yanınızda gerçek dostlarınız yoksa dünyanın en güzel yerinde de olsanız üniversite hayatınız berbat geçecektir.

GERÇEK DOSTLAR EDİNİN

Okulun ilk günü herkes birbiriyle konuşma çabasındadır. Ama sene sonu ne hikmetse ilk zaman konuşan arkadaşlar birbirinin yüzüne bakmazlar. Bu duruma düşmemek için sınıfta insanları iyi analiz edip size en yakın insanlarla arkadaşlık kurun. Az insan çok huzur lafının vücut bulduğu yerdir üniversite.

OKUL KULÜPLERİNDE YER ALIN

 

 

Okul kulüpleri hem üniversite hayatını hareketlendirir hem de farklı bölümlerden birçok insanla arkadaş olmana vesile olur. Bu durum ilerde işinize çok yarayacaktır benden söylemesi. Yalnız kulübe üye olun derken açılan her kulüpten bahsetmiyoruz maalesef bunu yapan birçok arkadaş var. İlginiz olan kulüplerde yer almanız tavsiyemdir.

YURTTA KALIN

Üniversiteye gelen herkesin hayalinde eve çıkmak vardır. Ama rahat bir üniversite yılları geçirmek istiyorsanız yurt gerçekten daha ideal olacaktır. Yemek yapma, ev temizleme gibi dertleriniz olmamakla beraber binlerce farklı tipteki insanla bir arada kalma imkanını size sunuyor. Özellikle vize ve final haftası yurtta kalmanın faydasını daha çok anlayacaksınız.

ARKADAŞLARINIZLA BAŞKA ŞEHİRLER KEŞFEDİN

Safranbolu Cam Teras

Resim: Safranbolu Cam Teras

 

Kesinlikle yapılacaklar arasında yakın arkadaşlarla başka şehirleri keşfetmek yer almalı. Tabi bu geziler sonrasında birkaç gün cebiniz sıkışabilir ama öğrenci olduğunuzu unutmayın ve her türlü indirimi takip edip yararlanın. Abi öğrenciye de mi bu kadar lafını sık sık kullanın.

KÜTÜPHANENİN YOLUNU BİLİN

 

Okulu sadece gezmek eğlenmek için değil ders çalışmak içinde kullanın. Özellikle ilk yıl ipin ucu kaçınca bir daha toparlanamaz hal alıyor ve anne babaya verilecek cevaplar vize kağıdına yazılacaklardan daha zor olabiliyor. Üstelik vize final haftası kütüphane de arkadaşlarla sabahlamak ayrı keyifli ve eğlenceli oluyor. Tabi kütüphane sıcaksa.

 

0
FACEBOOK YORUMLARI
NEYAPILMALI YORUMLARI

Biliyorum sende birşeyler söylemek istiyorsun?