Ana Sayfa > Wordpress > WordPress Yedekleme İşlemi Nasıl Yapılır?
Wordpress

WordPress Yedekleme İşlemi Nasıl Yapılır?

26 Kasım 2017 tarihinde paylaştı.

WordPress tabanlı sitelerimizi veri kaybı yaşamamak veya başka bir sunucuya taşımak için yedekleme işlemine gereksinim duyuyoruz. İşte sırayla yedekleme yöntemleri.

1.Yöntem : WordPress İçe Aktar – Dışa Aktar

WordPress’in kendi özellikliğinden olan benimde en çok kullandığım yedekleme yöntemlerinden biri. Yazılarınızı, sayfalarınızı ve diğer içerik türlerini .xml uzantılı dosya şeklinde kaydetmenizi sağlıyor.

Araçlar > Dışa Aktar > Tüm içerik türü seçilerek Aktarım Dosyasını İndir butonuna tıklayın. Ortam (görüntü) dosyalarını indirmeyeceğinden wp-content dosyalarınızı yedeklemeyi unutmayın.

Yüklerken Araçlar > İçe Aktar kısmından indirdiğiniz .xml dosyasını yükleceksiniz.

2.Yöntem: phpMyAdmin ile Yedek Alma

Sadece wordpress için değil, diğer tüm cms sistemleri içinde geçerli olan bir yöntem. FTP programınız yardımıyla httpdocs klasörünün içindeki dosyalarının (wp-admin, wp-content,index.php vs…) tümünü bilgisayarımıza yedekleyelim.

Hostumunuz cpanel’inden (muhtemelen cpanel.domainadi.com girilebilir.) phpMyAdmin kısmına girdikten sonra sol taraftaki yerden WordPress’in kurulu olduğu databese’i seçin.

Daha sonra yukarıdaki menülerden > Dışa Aktar > Dışa Aktarma Yöntemi: Özel > Tablolardan tümünü seç. > En aşağı in. > Git tuşuna tıkla. Sana .sql dosyasını kaydetmen için bir dosya indirtecek.

Yedeği geri yüklerken de İçe Aktar kısmından yükleyebilirsin.

3.Yöntem: Cpanel Yedekleme Sihirbazı ile Yedek Alma

Hostumunuz cpanel’inden (muhtemelen cpanel.domainadi.com girilebilir.) Dosyalar kısmından Yedekleme Sihirbazı’na tıklayın.

Sırasıyla Yedekleme > Tam Yedekleme >Yedek Oluştur butonuna basıp işlemi tamamlıyoruz. Yedeği çıkacak ekrandaki linkten veya FTP programı yardımı ile ana dizininizden alabilirsiniz.

Yedeği yüklerken yine Hostumuzun Cpanel’in ana ekranından Dosyalar kısmından Yedekleme kısmından Bir Giriş Dizini Yedeklemesini Geri Yükle alanından yükleyebilirsiniz.

4.Yöntem: WordPress Eklentileri

Daha önce hiç kullanmadığım bir yöntem fakat kullananların sayısı da az değil. Gözüme sürekli çarpan eklentileri listeleyeyim sizlere.

BackWPup , BackUpWordPress, WP-DBManager

1+
FACEBOOK YORUMLARI
NEYAPILMALI YORUMLARI

Biliyorum sende birşeyler söylemek istiyorsun?