Ana Sayfa > Öğrenci > Yatay geçiş nasıl yapılır ? Kimler başvuru yapabilir ?
Öğrenci

Yatay geçiş nasıl yapılır ? Kimler başvuru yapabilir ?

4 Mayıs 2018 tarihinde paylaştı.

Yatay Geçiş İki Şekilde Gerçekleşir

1-Not Ortalaması: Üniversiteniz’deki ilk yılınızın ortalaması esas alınır. Yatay geçiş için not ortalamasının kaç olması gerektiğini üniversiteler belirler.

2-Merkezi yerleştirme Puanı: Üniversite’ye kayıt olduğunuz senenin puanı esas alınır başvuru yapabilmeniz için aldığınız puanın geçmek istediğiniz üniversitenin o yıldaki taban puanına denk ya da yüksek olması gerekir.

Başvuru zamanı: Başvurular genellikle yaz aylarında yapılır her üniversitenin geçiş tarihi farklı olabilir bu yüzden, geçiş yapmak istediğiniz üniversitenin sitesinde yer alan yatay geçiş duyurularını takip etmeniz gerekir.

Başvuru için gerekli belgeler:  Genelde kimlik, vesikalık resim, transkript vs. istenir geçmek istediğiniz üniversitenin sitesinden gerekli belgeleri öğrenebilirsiniz . Bu belgeler bazı üniversitelerde posta yolu ile iletilmesi yeterliyken bazı üniversiteler de bunlara ek olarak mülakatta yapılmakta.

yatay geçiş

Kimler Yatay Geçiş Başvurusu Yapamaz

  • Lisans porgramında hazırlık okuyanlar gidecekleri üniversiteye, ilk yıl için başvuru yapamazlar son yıl içinde yapamazlar.
  • Önlisans okuyanlar için ilk yarıyıl ve son yarıyıl için başvuru yoktur.
  • Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan bölümlerden, merkezi yerleştirme ile öğrenci alan bölümlere yatay geçiş yapılamaz.

öğrenci

Kimler Yatay Geçiş Başvurusu Yapabilir

  • Açıköğretim ya da uzaktan eğitim’de olanlar normal öğretime yatay geçiş yapabilir ancak not ortalamanız yüzlük sistemde en az 80 olması gerekir ya da kayıt olduğunuz senenin merkezi yerleştime puanının geçmek istediği üniversitenin o yılki taban puanından yüksek olması gerekir.
  •  Açıköğretim ya da uzaktan eğitim arasında geçiş yapabilirsiniz.
  • Birinci veya ikinci öğretim’den açık veya uzaktan eğitim’e geçiş yapabilirsiniz. Ancak geçilen programın ücretini yatırmanız gerekir.
  • Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan bir üniversiteye geçiş yapabilirsiniz bunun için not ortalaması ve merkezi yerleştirme puanlarında başarılı olmanız gerektiği gibi  yetenek sınavlarında da başarılı olmanız gerekir.
  • Aynı üniversitenin, aynı bölümünde birinci öğretimden, ikinci öğretime kontenjan sınırlaması olmaksızın geçiş yapılabilir.

 

Dipnot: Başvurunuz kabul edildikten sonra kyk bursu alanların öğrenim gördüğü yer değiştiği için bursunun kesilmemesi için dilekçe vermesi gerekir. Bunun gibi yatay geçişin yaşatacağı zorlukları hakkında daha fazla bilgi öğrenmek için konusunu okuyabilirsiniz.

2+
FACEBOOK YORUMLARI
NEYAPILMALI YORUMLARI

Biliyorum sende birşeyler söylemek istiyorsun?