Ana Sayfa > Öğrenci > Yatay Geçiş Zorlukları
Öğrenci

Yatay Geçiş Zorlukları

27 Kasım 2017 tarihinde paylaştı.

YÖK kazandığınızın üniversiteyi beğenmeme veya başka sebeplerden ötürü üniversitenizi değiştirmek için sizlere yatay geçiş hakkı tanıyor. Bende bu geçiş hakkından yararlanlardan birisiyim. Adnan Menderes Üniversitesinden Düzce Üniversitesine geçiş yaptım merkezi puan ile.

Deneyimli olduğum için, karşılaşılan zorluklardan bahsetmek istiyorum.

 

Yatay Geçiş Üniversite

 

DERS İÇERİKLERİNİN UYMAMASI

Geçiş yapmadan önceki üniversitenizin hazırladığı ders içeriği çok önemli. Ders adları farklı olduğu zaman ders içeriğine bakılıyor. Şöyleki ADÜ’de bizim bölümdeki Matematik dersi, Sayısal Uygulamalar diye geçiyordu. Matematik dersi olduğu belli ama içeriği birer cümle ile yazıldığı için az daha muaf olamıyorduk. İlkten geçirsiz dediler ama sonra mağdur etmediler bizleri. Ama işte üniversite üniversite değişiyor. Bazı üniversitelerin buna çok dikkat ettiği biliniyor.

ALTTAN DERS ALABİLİRSİNİZ.

2.Sınıfta geçiş yaptığınızı varsayarsak geçiş yaptığınız üniversitede 1.sınıfta gördükleri dersleri siz almamış olabilirsiniz. 2.Sınıf dersleri ile birlikte alttan ders alıp, aldığınız ders sayısı fazla olabiliyor. Tabi alamama durumunuzda var. Üniversiteler arası yatay geçişe tanınan kredi toplamı da önemli. Ek kredi(AKTS) verilmezse dönemiz uzayabilir. Benle birlikte farklı üniversiteden geçiş yapan arkadaşım bir dönemde toplam 10 ders alıyor. 4 dersi alttan almış oluyor.

 

Üniversite Kütüphane

 

ALTTAN ALDIĞINIZ DERS SAATLERİ ÇAKIŞABİLİYOR.

Alttan aldığınız ders saatleri birbirleri ile çakışabiliyor. Aynı saatte iki ders olduğu için akşamına diğer ders için ikinci öğretimlerle derse girmek zorunda kalabiliyorsun. Yatay geçiş yaptığınız için size tolerans göstereceklerdir ama zorluk çıkaran hocalar da çıkacaktır.

BAZI DERSLERİN SAYILMIYOR

Yatay geçiş yaptıktan sonra en üzüldüğüm konu buydu. Gördüğün derslerin geçiş yaptığın üniversitede karşılığı olmayabiliyor. Bu çok düşük bir şey tabi de. ADÜ’de krediyi tamamlamak için ön lisanların gördüğü Toplantı sunum dersini vermişlerdi bize. DÜ’de karşılığı olmadığı için boşa gitti ders.

Yatay geçiş nasıl yapılır, kimler başvuru yapabilir? adlı yazımızı da göz atabilirsiniz.

1+
FACEBOOK YORUMLARI
NEYAPILMALI YORUMLARI

Biliyorum sende birşeyler söylemek istiyorsun?